Informace

Nové plavidlo pro kosení vodní vegetace v akci
V polovině dubna 2013 byla spuštěna na vodu tzv. vyžínací loď neboli harvester. K vidění je u mola před Rybárnou. Zatím probíhá zkušební provoz a zaškolování obsluhy, takže se jezdí po rybníce a zkoušejí se různé techniky odstraňování vodní vegetace. Slavnostní uvedení do provozu bude někdy kolem 15.5., jistě bude info v tisku.
Při zkušebním provozu se potvrdila vysoká účinnost harvesteru. Zatím se nemůže uplatnit naplno, protože vodní rostliny jsou ještě po zimě ohnuté víc ke dnu. Ukázalo se také, že částečně pomůže harvester také se zvládáním exploze zelených vláknitých řas, které se koncem zimy masově rozrostly.
Fotografie byly pořízeny při zkušebním provozu. Na některých snímcích jsou ještě žací lišty chráněny oranžovými pouzdry – to jsou obrázky z prvního dne na vodě, 24.4.2013.

5 položka(ek)

(Text a foto: J. Duras)

Zlepšní kvality vody v Boleveckém rybníce.
Informace o zlepšení kvality vody Boleveckého rybníku 2013

Vyberte jméno pro nové plavidlo
Správa veřejného statku města Plzně brzy na jaře uvede do provozu dlouho očekávanou loď na vyžínání vodní vegetace. Toto plavidlo, tzv. HARVESTER už je připraveno v doku v Plzni a čeká na spuštění na vodu. Je ovšem třeba jej nejdříve pojmenovat. S vlastním návrhem se můžete zapojit i vy. Zájemci mohou své tipy posílat e-mailem na adresu radnicnilisty@plzen.eu do 15. března.
(Připravil. J. Duras) 

Bolevák bude 11.5.2013 hostit soutěž podvodních fotografů
Na Boleváku se stabilizovala vysoká průhlednost vody, a tím i výborné podmínky nejen pro šnorchlování, ale také pro ty, kteří se potápějí s dýchacím přístrojem. A protože je na Boleváku pod vodou na co koukat, je terén zajímavý i pro fotografy. V květnu zde odstartuje první ročník fotosoutěže Bolevák Cup. Na připojeném odkazu najdete o této zajímavé akci spoustu dalších informací, včetně série podvodních fotografií, které na Boleváku koncem léta 2012 pořídila paní Alena Voráčková. Více.
(Připravil. J. Duras) 

Kosení vodních rostlin 
Na Boleveckém rybníce je už v plném proudu kosení ponořených rostlin, především vodního moru kanadského. Práce musely být zahájeny už na jaře, dříve než vodní rostliny dorostou až ke hladině, kdy už kosit stávajícími prostředky nepůjdou. Pro plavce budou udržovány oblasti pod Bílou Horou, Ostende a Rampa. Na zbytku rybníka bude vegetace regulována až po dodání speciální a výkonné vyžínací lodi. Zatím se pracuje jednoduchými podvodními kosami a využívány jsou i vodní hrábě na přibližování biomasy ke břehu. Nakosená biomasa se musí manuálně vyházet na břeh, odkud je odvážena ke kompostování.
(Připravil: J. Duras)

Bolevecké rybníky a vodní rostliny
Informační materiál Boleveckě rybníky a vodní rostliny

 

Úvodní stránka – Informace